Summer Special Limited Time 60% Discount Offer - Ends in 0d 00h 00m 00s - Coupon code: big60

GED Updated GED-Mathematical-Reasoning Exam Questions and Answers by cian

Page: 8 / 10

GED GED-Mathematical-Reasoning Exam Overview :

Exam Name: GEDMathematical ReasoningExam
Exam Code: GED-Mathematical-Reasoning Dumps
Vendor: GED Certification: GED Mathematical Reasoning
Questions: 299 Q&A's Shared By: cian
Question 32

The list price of a certain bread machine is $200. A discount store sells this machine for $130, saving the customer $70. What is the percent of discount?

Options:

A.

35%

B.

54%

C.

65%

D.

70%

E.

130%

Discussion
Josie
I just passed my certification exam using their dumps and I must say, I was thoroughly impressed.
Fatimah Jul 11, 2025
You’re right. The dumps were authentic and covered all the important topics. I felt confident going into the exam and it paid off.
Lennie
I passed my exam and achieved wonderful score, I highly recommend it.
Emelia Jul 4, 2025
I think I'll give Cramkey a try next time I take a certification exam. Thanks for the recommendation!
Peyton
Hey guys. Guess what? I passed my exam. Thanks a lot Cramkey, your provided information was relevant and reliable.
Coby Jul 13, 2025
Thanks for sharing your experience. I think I'll give Cramkey a try for my next exam.
Aliza
I used these dumps for my recent certification exam and I can say with certainty that they're absolutely valid dumps. The questions were very similar to what came up in the actual exam.
Jakub Jul 29, 2025
That's great to hear. I am going to try them soon.
Question 33

Flavio needs a total of 48 ounces of beans to make chili for a party. He can buy 12-ounce cans for $1.29 each or 16-ounce cans for $1.49 each. How much would he SAVE by buying the 16-ounce cans?

Options:

A.

$0.20

B.

$0.69

C.

$4.47

D.

$5.16

E.

$9.63

Discussion
Question 34

Walter hired Byron to refloor a 12-foot by 12-foot rectangular room. To save some money, Walter transported the materials himself.

How much LESS did Walter pay than he would have paid if Byron had transported the materials?

Options:

A.

$ 250

B.

$ 600

C.

$1200

D.

$3600

E.

Not enough information is given.

Discussion
Question 35

Questions 35

The members sold 120 candy bars. Each candy bar was sold for the same price.

What was the charge for one candy bar?

Options:

A.

$1.00

B.

$1.20

C.

$1.50

D.

$2.00

E.

$2.50

Discussion
Page: 8 / 10

GED-Mathematical-Reasoning
PDF

$42  $104.99

GED-Mathematical-Reasoning Testing Engine

$50  $124.99

GED-Mathematical-Reasoning PDF + Testing Engine

$66  $164.99